Jak działa access point wifi?

Jak działa access point wifi?

Co to jest access point? Dlaczego są potrzebne? Czym różnią się od routerów i jak zrobić access point wifi z routera?

Router a access point wifi

Myślę, że najpierw musisz dowiedzieć się, czym jest router. Jest to urządzenie sieciowe, które pozwala zorganizować połączenie wielu urządzeń z Internetem. Router rozdziela adresy IP urządzeń, rozdziela Internet między podłączone urządzenia, łączy je w sieć lokalną, łączy się z dostawcą Internetu i zarządza tym wszystkim.

Przede wszystkim punkt dostępu jest oddzielnym urządzeniem. Router i access point 5ghz to nie to samo. Tak, pod wieloma względami są do siebie podobne. Można powiedzieć, że access point wifi to uproszczona wersja routera. Faktem jest, że bezprzewodowy access point wifi jest zaprojektowany do łączenia urządzeń z już utworzoną siecią. Jej zadaniem jest po prostu zorganizowanie połączenia internetowego przez Wi-Fi. Może także działać w różnych trybach: klient bezprzewodowy, mostek, repeater, punkt dostępu. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

Jak to działa?

Access point wifi nie rozpowszechnia adresu IP, nie łączy się z dostawcą, nie ma wbudowanej zapory sieciowej itp. Po prostu odbiera Internet z routera lub modemu i dystrybuuje go przez Wi-Fi. Niektóre sprzedawane bezprzewodowe punkty dostępowe mogą dystrybuować IP, organizować osobną sieć, a nawet łączyć się z dostawcą Internetu. Ale tylko przy użyciu statycznego protokołu IP lub DHCP. I jeszcze jedna ważna kwestia: punkt dostępu ma tylko jedno złącze sieciowe. Nie dystrybuuje Internetu przez kabel.

W trybie punktu dostępowego podłączamy go do routera lub modemu za pomocą kabla sieciowego i uzyskujemy dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Jeśli chcesz podłączyć punkt dostępu bezprzewodowego “bezprzewodowo”, możesz skonfigurować tryb mostka (WDS) lub w trybie repeatera.