Punkt dostępu a router

Punkt dostępu a router

Pojęcie “punkt dostępu Wi-Fi” jest dość szerokie. Po pierwsze, może to oznaczać dowolne urządzenie, które dystrybuuje WiFi przez Internet – komputer, laptop, smartfon. Jeśli chcesz skonfigurować laptopa jako access point, zalecam przeczytanie osobnych szczegółowych instrukcji na ten temat – dla Windows 7 i Windows 10.

Różnica między punktem dostępu a routerem

Access point wifi to takie urządzenie, za pomocą którego można bezprzewodowo rozprowadzać Internet na laptopach, telefonach, telewizorach. Access point 5ghz ma tylko jeden port sieci LAN, co oznacza, że nie można podłączyć do niego więcej niż jednego kabla.

Ogólnie rzecz biorąc, może w pełni działać tylko po sparowaniu z routerem. Chociaż, uczciwie, warto zauważyć, że w niektórych modelach istnieje kilka trybów, a punkt dostępowy może służyć jako klient do podłączenia komputera do Internetu. Ale router Wi-Fi, mimo że główny tryb jego działania jako punkt dostępowy, jest wyposażony w niezbędne oprogramowanie nie tylko do dystrybucji sygnału Wi-Fi, ale także do pełnej konfiguracji sieci lokalnej – ma serwer DHCP, usługi DDNS, przekierowanie portów, Serwer FTP, zapora ogniowa, filtry i inne udogodnienia. Punkt dostępu nie ma tych funkcji.

Jak z tego korzystać?

Bezprzewodowy most między dwiema sieciami lokalnymi pozwala łączyć ze sobą kilka sieci tworzonych przy użyciu różnych routerów. To też utworzenie lub rozszerzenie obszaru odbioru Wi-Fi w Internecie. To zadanie jest często ustawiane dla administratorów systemu w pomieszczeniach biurowych, a punkty dostępu na suficie mogą to zrobić doskonale. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy biuro ma dużą i bardzo rozgałęzioną sieć kablową i konieczne jest skonfigurowanie punktu dostępu, aby uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem Wi-Fi, aby działał równie stabilnie na całym obszarze.